Proponowana ustawa o związkach partnerskich to więcej niż ułatwienie prawne – to ryzyko naruszenia duchowego i społecznego ładu w Polsce. Otwarcie drogi do takich zmian zagraża przyszłości rodziny, a także moralnemu fundamentowi, który tworzy nasze społeczeństwo. Wprowadzenie tego typu rozwiązań prawnych może prowadzić do dalszej erozji tradycyjnych wartości, na których zbudowana jest nasza wspólnota. Zmiany te znacząco wpłyną również na osłabienie znaczenia małżeństwa jako nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety, podważając jego wyjątkową rolę w budowaniu stabilnych relacji społecznych.
Kościół niczym drogowskaz uczy swoich wiernych, że należy kierować się miłością do bliźniego, oddzielając grzech od człowieka, który się go dopuścił. Zastosowanie wspomnianej wyżej ustawy stanowi jednak poważne zagrożenie dla duchowego porządku i społecznej stabilności Polaków, ponieważ, pod pretekstem akceptacji związków partnerskich tej samej płci, państwo daje oficjalne przyzwolenie na rozbicie tradycyjnego znaczenia instytucji małżeństwa. Tym samym jest to wyrażenie zgody na zachwianie fundamentalnych podstaw naszego społeczeństwa, które od wieków oparte było na takich filarach, jak Bóg, rodzina i małżeństwo.
Niedawna wypowiedź Kardynała Kazimierza Nycza o tym, że Kościół „wyrazi swoją opinię”, ale nie będzie „wtrącał się” w prace legislacyjne nad projektem ustawy o związkach partnerskich, stała się głośnym tematem w mediach, także zagranicznych. Mimo późniejszych wyjaśnień rzecznika Archidiecezji Warszawskiej, słowa te zostały szeroko zinterpretowane jako poparcie dla legalizacji związków partnerskich. W związku z tym apelujemy do Księży Biskupów o jednoznaczne potwierdzenie niezmiennego nauczania Kościoła, broniącego świętości małżeństwa i rodziny.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi